Poprzedni temat «» Następny temat


Technika strzału - artykuł
Autor Wiadomość
FoX Klub: Obecnie brak
Pozycja: Bramkarz
Pomógł: 29 razy
Wiek: 25
Posty: 256
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2011-04-26, 09:30   Technika strzału - artykuł

Ostatnio dużo pytań padało odnośnie strzałów , dlatego też postanowiłem napisać ten oto artykuł/poradnik o strzałach . Mam nadzieję , że się przyda , i nie będzie trzeba zakładać nowych tematów odnośnie strzałów . Życzę miłej lektury ;)
Technika piłki nożnej to temat dużo szerszy niż może się wydawać. Technikę piłki nożnej można bowiem podzielić na technikę ukierunkowaną, czyli taką gdzie nie wykonujemy działań z piłką (zaliczamy do tego: starty z różnych pozycji, zmiany tempa biegu, zmiany kierunku biegu, zatrzymania się, zwody bez piłki, krok dostawny, krok skrzyżny, doskoki do piłki oraz pady) oraz specjalną, którą to można podzielić na: uderzenia piłki nogą (wewnętrzną częścią stopy, prostym podbiciem, wewnętrznym podbiciem, zewnętrznym podbiciem ), uderzenia piłki głową (czołem, boczną częścią czoła), uderzenia sytuacyjne (szpicem, piętą, kolanem, klatką piersiową, udem, podeszwą, tyłem głowy). Kolejnymi elementami techniki specjalnej są przyjęcie piłki (toczącej się po podłożu, spadającej i przyjęcie piłki w powietrzu), prowadzenie piłki (po linii prostej, po linii krzywej, łamanej), zwody (przy przyjęciu, przy uderzeniu piłki, przy prowadzeniu piłki), gra ciałem (na podłożu, w powietrzu), drybling, odebranie piłki (przez wyprzedzenie, w momencie przyjmowania piłki przez przeciwnika, gdy piłka zostaje już przyjęta przez przeciwnika), technika gry bramkarza (w bronieniu, w atakowaniu), wrzut piłki z linii bocznej.
Należy pamiętać, że najlepsza forma do utrwalania czy trenowania techniki to forma zabawowa, a najważniejsza zasada przy nauczaniu techniki to stopniowanie trudności.


Zagranie piłki wewnętrzną częścią stopy to zagranie najczęściej stosowane podczas meczu. W środowisku piłkarskim nazywane jest tzw. „uderzeniem piłki pasem". Uderzenie pasem jest używane do podań na krótką odległość lub do „mierzonych" strzałów w dany róg bramki z bliskiej odległości. Chcąc uderzyć prawidłowo technicznie piłkę pasem należy nogę postawną (na tej nodze oparty jest ciężar ciała w momencie uderzenia piłki) ustawić na wysokości piłki, lekko ugiętą w stawie kolanowym w odległości najlepiej ok. 10-20 cm od piłki. Noga uderzająca powinna być odwiedziona w stawach skokowym i kolanowym o 90 stopni w stosunku do nogi postawnej, a także lekko ugięta w stawie kolanowym. Palce nogi postawnej powinny być skierowane w kierunku uderzenia piłki.

Podstawowe ćwiczenia techniczne przy nauce i doskonaleniu uderzenia piłki wewnętrzną częścią stopy robi w dwójkach, potem w trójkach i w jeszcze większych grupach:

1. Jedna osoba kuca trzymając piłkę w rękach na ziemi, a druga dostawia na zmianę raz prawą, a raz lewą nogę do piłki symulując uderzenie wewnętrzną częścią stopy.
2. W staniu. Noga postawna, ustawiona przy piłce, lekko ugięta w stawie kolanowym. Druga noga ugięta w stawie kolanowym i odwiedziona. Podanie piłki do partnera wewnętrzną częścią stopy (ćwiczący stoją naprzeciwko siebie i podają raz prawą, raz lewą nogą).
3. Ćwiczący nabiegają na piłkę stojącą na ziemi i wykonują podanie wewnętrzną częścią stopy do partnera. Partner przyjmuję piłkę ręką, ustawia ją i wykonuje to samo ćwiczenie (podania raz prawą, raz lewą nogą).
4. Ćwiczący nabiegają na piłkę stojącą na ziemi i wykonują podanie wewnętrzną częścią stopy do partnera. Partner przyjmuję piłkę nogą, ustawia ją i wykonuje to samo ćwiczenie (podania raz prawą, a raz lewą nogą).
5. Ćwiczący wykonują do siebie podania wewnętrzną częścią stopy i przyjmują piłkę lewą nogą, a odgrywają prawą i odwrotnie (podania mają być raz prawą, a raz lewą nogą).
6. Ćwiczący wykonują do siebie podania wewnętrzną częścią stopy bez przyjęcia piłki (podania raz prawą, raz lewą nogą).
7. Jeden ćwiczący dorzuca piłkę ręką, a drugi odgrywa z powietrza wewnętrzną częścią stopy (podania mają być raz prawą, a raz lewą nogą).
8. Jeden ćwiczący dorzuca piłkę ręką na klatkę piersiową, a drugi ćwiczący przyjmuje ją na klatkę i odgrywa wewnętrzną częścią stopy (podania mają być raz prawą, a raz lewą nogą).

Zagranie, uderzenie piłki prostym podbiciem jest najczęściej stosowane podczas uderzeń na bramkę przeciwnika. Prawidłowo technicznie wykonany strzał z prostego podbicia jest najmocniejszym uderzeniem. Piłka uderzona dobrze prostym podbiciem podczas swojego lotu charakteryzuje się tym, że nie ma żadnej rotacji.
Chcąc uderzyć prawidłowo technicznie piłkę prostym podbiciem należy nogę postawną (na tej nodze oparty jest ciężar ciała w momencie uderzenia piłki) ustawić na wysokości piłki, lekko ugiętą w stawie kolanowym w odległości najlepiej ok. 10-20 cm od piłki. Ważnym elementem technicznym przy uderzeniu prostym podbiciem jest także pochylenie tułowia w przód. Palce nogi postawnej powinny być skierowane w kierunku uderzenia piłki. Podstawowe ćwiczenia techniczne przy nauce i doskonaleniu uderzenia piłki prostym podbiciem są podobne jak przy uderzeniu wewnętrzną częścią stopy czyli najpierw wykonujemy ćwiczenia w dwójkach, potem w trójkach i w jeszcze większych grupach.

Podstawowe ćwiczenia techniczne:

1. Jedna osoba kuca trzymając piłkę w rękach tuż nad ziemią, a druga dostawia na zmianę raz prawą, a raz lewą nogę do piłki symulując uderzenie prostym podbiciem.
2. Jedna osoba kuca trzymając piłkę w rękach i podrzuca ją lekko w górę, a druga osoba lekko odgrywa piłkę prostym podbiciem (odegrania raz prawą, a raz lewą nogą).
3. Ćwiczący stoją ok. 1m. od siebie. Jedna osoba trzyma piłkę w rękach i dorzuca ją partnerowi, który odgrywa raz prawą a raz lewą nogą prostym podbiciem.
4. Piłka ustawiona jest na ziemi. Ćwiczący wykonuje nabieg i uderza prostym podbiciem do partnera. Partner przyjmuje piłkę i uderza ją w ten sam sposób (uderzenia raz prawą, a raz lewą noga).
5. Ćwiczący starają się podawać do siebie piłkę prostym podbiciem bez przyjęcia (raz prawą, raz lewą nogą).
6. Jeden ćwiczący trzyma piłkę w rękach i dorzuca ją na klatkę piersiową drugiego. Dwójka przyjmuje piłkę na klatkę i odgrywa z powietrza prostym podbiciem do partnera (odegrania raz prawą, a raz lewą nogą).

Zagranie piłki wewnętrznym podbiciem jest stosowane przeważnie podczas dośrodkowań piłki w pole karne przeciwnika lub podczas wykonywania tzw. przerzutów piłki czyli podczas wykonywania długich górnych podań (np. 50 metrowych). Zgranie wewnętrznym podbiciem może być też czasami stosowane przy uderzeniach na bramkę.
Chcąc uderzyć prawidłowo technicznie piłkę wewnętrznym podbiciem należy nogę postawną ustawić na wysokości piłki, lekko ugiętą w stawie kolanowym w odległości najlepiej ok. 20-30 cm od piłki. Palce nogi postawnej powinny być skierowane w kierunku uderzenia piłki
Uderzenie tą częścią stopy pozwala nadać piłce rotację co sprawia, że leci ona tzw. rogalem. Zagranie rogalem jest stosowane podczas dośrodkowań i strzałów wewnętrznym podbiciem.

Podstawowe ćwiczenia techniczne:

1. Jedna osoba kuca trzymając piłkę w rękach na ziemi, a druga dostawia na zmianę raz prawą, a raz lewą nogę do piłki symulując uderzenie wewnętrznym podbiciem.
2. Podania piłki wewnętrznym podbiciem na małej przestrzeni.
3. Podania piłki wewnętrznym podbiciem na większych przestrzeniach.

Uderzenie zewnętrznym podbiciem jest trudnych technicznie zagraniem. Piłka po tym zagraniu dostaje rotacji (przeciwnej niż przy zagraniu wewnętrznym podbiciem).Chcąc uderzyć prawidłowo technicznie piłkę zewnętrznym podbiciem należy nogę postawną (na tej nodze oparty jest ciężar ciała w momencie uderzenia piłki) ustawić na wysokości piłki, lekko ugiętą w stawie kolanowym w odległości najlepiej ok. 10-20 cm od piłki. Palce nogi postawnej powinny być skierowane w kierunku uderzenia piłki. Ten rodzaj zagrania stosowany jest czasami przy strzałach lub dośrodkowaniach. Jednym z najlepszych specjalistów od tego typu zagrań jest obecnie zawodnik reprezentacji Portugalii Ricardo Quaresma.

Podstawowe ćwiczenia techniczne:

1. Jedna osoba kuca trzymając piłkę w rękach na ziemi, a druga dostawia na zmianę raz prawą, a raz lewą nogę do piłki symulując uderzenie zewnętrznym podbiciem.
2. Podania piłki zewnętrznym podbiciem na małej przestrzeni.
3. Podania piłki zewnętrznym podbiciem na większych przestrzeniach.
Uderzenie piłki głową
Uderzenie piłki głową jest zagraniem bardzo często występującym podczas spotkań piłkarskich. W dzisiejszej piłce nożnej dobra gra głową może być wielką bronią dla tych, którzy potrafią ją wykorzystać zwłaszcza przy stałych fragmentach gry.
Podstawowe ćwiczenia techniczne:
1. Jedna osoba trzyma piłkę w rękach na wysokości głowy ćwiczącego, a osoba ćwicząca symuluje uderzenie piłki głową.
2. Jedna osoba dorzuca piłkę na głowę ćwiczącego, a on odgrywa ją do partnera.
3. Jedna osoba dorzuca piłkę na głowę ćwiczącego, a on odgrywa ją do partnera tylko z wyskoku.
4. Jedna osoba dorzuca piłkę na głowę ćwiczącego, a on odgrywa ją do partnera raz z wyskoku, raz z miejsca.Strzel gola zaskakując bramkarza

Często zdarza się, że napastnik ma piłkę w okolicach narożnika pola karnego lub przy bocznej linii pola karnego (1). Może wówczas skierować się w stronę środka (2) - obiegając obrońcę i biegnąc równolegle do linii bramkowej. Będąc na wysokości bramki (3) ma możliwość oddać strzał (4). Zwykle taki strzał jest zaskakujący dla bramkarza, lub wręcz bramkarz ma zasłoniętą przez obrońcę piłkę i akcja ma dużą szansę na powodzenie - zdobycie gola.

Gdy uda się wyprzedzić obrońcę

Jeśli udało się wyprzedzić obrońcę na wysokości bramki (3) to wówczas mamy przestrzeń i chwile czasu by oddać strzał (4).Gdy obrońca nie daje za wygraną

Jeśli będąc na wysokości bramki cały czas mamy obrońcę przed sobą wystarczy się gwałtownie zatrzymać się (3), a wówczas obrońca pobiegnie dalej (4). My zatrzymując się zmieniamy piłkę na drugą nogę i mamy chwilę by oddać precyzyjny strzał (4).Ile osób potrzeba by ćwiczyć

Można ćwiczyć samemu biegnąc wzdłuż linii końcowej. Jeśli są 3 osoby to na zmianę jedna jest napastnikiem druga obrońcą, trzecia bramkarzem.

Ile razy powtarzać ćwiczenie

5-10 razy z każdej strony. Ważne by ćwiczyć z tą samą intensywnością obie strony - i w konsekwencji obie nogi.

Wiek

Jest to fajne ćwiczenie dla wszystkich - począwszy od 5 lat.Siła strzału jest uzależniona od mocy całego ciała jak rownież samej techniki uderzenia. Aby wzmocnić uderzenie należy pracować nad następujacymi mięśniami:
- mięśnie czworogłowe , do ich wzmocnienia najlepsze beda przysiady
- mięśnie dwugłowe uda , polecam wykonywac to cwiczenie http://www.kfd.pl/wyprost...ynie-34092.html ( jest to raczej cwiczenie na grzbiet jednak pracują tam mięśnie dwugłowe )
- prostkowniki grzbietu , tak samo jak miesnie dwuglowe uda
- mięśnie brzucha proste i skośne , wykonuj różne rodzaje brzuszków , zależy od zaanwasowaniaTo najlepsza metoda ćwiczenia strzałów . Zaznacz cztery miejsca na ścianie . Narysuj bramkę (wymiary 2 metry wysokości,7 metrów długości) , następnie narysuj cztery kółka , każde o średnicy 60 centymetrów (ale możesz to zrobić na oko) , po jednym w każdym rogu bramki . To są najlepsze miejsca do uderzenia piłki , ponieważ te części bramki są dla bramkarza najtrudniejsze do obrony . Ćwicz strzelanie w te punkty z odległości od 9 do 27 metrów - strzelaj zarówno wewnętrzną jak i zewnętrzną stroną stopy , używaj też podbicia i boku stopy . Pownieneś ćwiczyć strzelanie obiema nogami , ponieważ możesz mieć okazję do oddania strzału słabszą nogą . Nawet zawodowi piłkarze nie trafiają do bramki , prubójąc strzelać mocniejszą nogą , gdy słabsza jest najlepiej ustawiona . Pamiętaj ! Gdy strzelasz , głowę musisz mieć nadchyloną nad piłką.Pozwoli ci to na utrzymanie piłki w dole , natomiast jeśli się odchylisz , piłka poleci wysoko nad poprzeczką .

Źródła : www.aktywni.pl ; www.cauchy.pl ; www.sfd.pl ; www.bartekm0.za.pl .
 
 
     
Ariel 7 Wiek: 23
Posty: 45
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2011-04-26, 09:52   

Brawa dla Ciebie lisek, spisałeś się, o coś takiego chodziło. Dziękuję. Ten poradnik pomoże wielu osobą, w tym także mnie.
 
     
mercurial. Pomógł: 45 razy
Posty: 790
Wysłany: 2011-04-26, 10:15   

Bardzo dobry artykuł. Cieszę się, że podałeś źródła z jakich korzystałeś. Myślę, że artykuł jest na tyle pomocny, że można go przykleić.
 
     
Arturro Klub: Górnik W.
Pozycja: Obrońca
Wiek: 22
Posty: 44
Wysłany: 2011-04-26, 10:17   

świetny artykuł można się wiele dowiedzieć ;)
 
 
     
Dinho3 Klub: GKS Szombierki Bytom
Pomógł: 1 raz
Wiek: 22
Posty: 80
Wysłany: 2011-04-26, 11:13   

Bardzo przydatny poradnik brawo :D
 
     
Jamson Pozycja: Napastnik
Pomógł: 4 razy
Posty: 290
Wysłany: 2011-04-26, 11:49   

BRAWO, BRAWO, BRAWO pomogłeś mi w bardzo dużym stopniu !! Mam jeszcze pytanie, czy wewnętrzna część stopy naprawdę znajduję się tam gdzie jest kostka ??
_________________

 
     
FoX Klub: Obecnie brak
Pozycja: Bramkarz
Pomógł: 29 razy
Wiek: 25
Posty: 256
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2011-04-26, 17:44   

Dziękuję za te pochlebne wypowiedzi . Cieszę się , że ta praca komuś się przyda . Piszcie , jak znajdziecie jakieś błędy , wtedy poprawię .
 
 
     
TrenujeKlub: Stal Grudziądz
Posty: 6
Wysłany: 2011-05-02, 05:41   

Bardzo fajny temat dużo osobą pomogłeś lecz wielu tak robi jak jest napisane ale brawo dla ciebie jedyne co mi pomogło to te obrazki z obrońcami z napastnikiem i piłką.
!! BRAWO
 
     
neon Pomógł: 1 raz
Wiek: 22
Posty: 42
Skąd: Dęba
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2011-06-07, 16:51   

super poradnik fox moglbys jeszcze dodac jakies cwieczenia na zewnetrzne podbice?
 
 
     
KS ZakopanePomógł: 25 razy
Wiek: 21
Posty: 724
Wysłany: 2011-06-07, 21:15   

Poradnik bardzo dobry.
Myślę że pomoże wielu osobom.
 
     
Kamil13782 Klub: Nie gram w klubie :(
Pozycja: Pomocnik
Wiek: 21
Posty: 57
Skąd: Jabłonowo Pomorskie
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: 2011-07-22, 10:12   

Bardzo przydatny poradnik <tak> . Wiele się z tego nauczyłem :D
 
 
     
KS7 Klub: WRKS OLIMPIA WARSZAWA
Wiek: 21
Posty: 2
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-07-27, 19:41   

Musze przyznać dobry artykuł bardzo przydatny chyba będe wykonywał te ćwiczenia!!! THX <gool>
 
     
iniesta Klub: LKS Mazowsze Stężyca
Pozycja: Pomocnik
Wiek: 22
Posty: 28
Skąd: Stężyca
Wysłany: 2011-09-30, 16:31   

Nie chcę offtopować, ale odśwież linki do obrazków. Poradnik jest naprawdę świetny.
 
     
Davide Pozycja: Napastnik
Posty: 2
Skąd: Kluczbork
Wysłany: 2011-10-02, 10:39   

Świetny artykuł, jestem pod wrażeniem. Z pewnością się przydaje. <gool>
_________________

 
 
     
black_pearl18 Klub: Nie gram
Pozycja: Pomocnik
Pomógł: 1 raz
Wiek: 20
Posty: 82
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2011-12-04, 20:45   

FoX, wez coś zrób z tymi obrazkami, bo ich nie widać
 
     
adiczko Klub: Victoria Koszyce Małe
Pozycja: Obrońca
Pomógł: 25 razy
Wiek: 22
Posty: 476
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2011-12-05, 09:01   

black_pearl18, FoX już do nas nie zagląda.
_________________
<- KLIK!
 
 
     
Jarrek7 Klub: MKS
Pomógł: 1 raz
Posty: 95
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2012-02-21, 21:21   

eśłi mogę odkopać temat..
Dla przykładu podam jak wygladała u mnie sytuacja.
A więc miałem 17 lat kiedy dołączyłem do seniorów i ciężko było się przebić do przodu albo przepchnąć dużo wyzszego i silnijeszego wiec jedyna szansa zdobycia bramki były strzały z dystansu ale to strzaly mocne i dokładne więc aby nauczyć się strzelać potrzeba wielu treningów, KAŻDY strzela zawsze inaczej..wszyscy piłkarze(oraz wszyscy ludzie)nie maja takich samych nóg a tym bardziej stóp więc jedni strzelaja pod kątem dajmy 30stopni a inni 35stopni ale to jest szczegół.Jeżeli wiemy jak mamy ułożyć stopę i czy uderzymy pod dobrym kątem czy złym piłka poleci bardzo szybko i celnie.
Więc nie wzorujmy sie jak strzela C.Ronaldo albo inni piłkarze bo oni mają swoje nogi i stopy i inna technike strzału
A teraz do sedna sprawy..
Jeżeli chcesz uderzyć z dystansu musisz pamiętać że całą siłę z nogi i stopy musisz przekazać piłce więc musisz uderzyc jak najwieksza powierzchnia nogi a zarazem dokładnie więc tym miejscem będa sznurowadła.Jak uderzyć ? Najlepiej ustawić się na równi z piłką i zrobić 2 kroki w bok (w lewo-prawonozny , w prawo - lewonozny)i uderzyć pod piłkę(tak jakbymy chcieli zaryć o ziemie)a stopę sciągamy w dół czyłi palce stopy dotykają ziemię a nasza kostka jest w górze.Przy takim strzale liczy się szybkość zamachu oraz całkowite usztywnienie nogi !! Co znaczy usztywnic nogę ? Nic innego jak napiąć wszystkie nasze miesnie nogi.
Tak jak napisalem równiez liczy się szybkość zamachu musimy bardzo szybko machnąć nogą do przodu a po dotknięciu stopy przez piłkę nodze pozwalamy wykonac swobodny ruch do przodu.
Wiem że cięzko bedzie wam sie nauczyc tak strzelac bo brakuje fotek ale postarałem sie z całego serca jak najlepiej opisać.
Tej techniki strzelania uczyło mnie 3 naprawdę dobrych trenerów i wiem co piszę.
Dzięki temu udało mi się ustrzelić 8 bramek w 13 spotkaniach
UWAGA ! Tekst nie ma na celu ,,zaszpanowania''umiejętnosci a jedynie pomóc wam młodzi piłkarze !!
Tekst nie został znikąd skopiowany tylko jest moją prywatnoscią.
Pozdrawiam i zyczę sukcesów.
 
     
ZJW6 Pomógł: 20 razy
Posty: 244
Wysłany: 2012-02-27, 23:35   

Jarrek7, wielkie dzięki za odpowiedź, dla mnie proste podbicie to magia po prostu, wie ktoś może co mam zrobić, żeby moja stopa przy strzale była w 100% prosta, bo jak ja strzelam to ona mi schodzi na boki i czasami zamiast kopnąć z prostego kopię z zewnętrznej jak Carlos
_________________
No army may enter that land
That is protected by Polish hand !
 
     
LaVidaLocaPosty: 10
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2012-04-05, 18:32   

może ktoś odświeżyć zdjęcia
 
     
lechosław Pozycja: Napastnik
Pomógł: 2 razy
Wiek: 21
Posty: 199
Skąd: jestem
Wysłany: 2012-06-03, 22:39   

Witam napisze tutaj moje zapytanie bo nie chcę zakładać co raz nowych tematów jeśli mogę napisać w jednym do tego przeznaczonym. A więc mam problem ze strzałami ponieważ uczyłem się strzału Knuckleball i nie mogę się od niego odzwyczaić a tzn: ciągle uderzam tym samym ułożeniem stopy. A teraz mi wogóle nie wychodzi Proste podbicie chcę uderzyć mocno piłka leci wysoko i pokręca sie do dołu. Nie mogę normalnie uderzyć z prostego podbicia i mam parę pytań. 1.Ile cm ma byc lewa noga od piłki w momencie strzału (Jestem Prawo nożny) 2. W które strony się przechylać w lewą strone? do przodu? 3. Czy duży wpływ na siłę strzału ma podskok po strzale 3. Gdy uderzam piłke czy noga którą kopię może być przechylona czy musi być prosta pod względem reszty nogi nie wiem czy zrozumiecie nie umiem zbyt tego wytłumaczyć 4. którą częścią stopy najlepiej uderzyć piłkę.
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Stworzył: PatrykSpec || Zmodyfikował: DariniO


pilka nozna ePilka.pl - polska piłka za
granicą
Na naszym forum znajdziesz : | Trening piłkarski | Trenuj | Trening piłki nożnej | Piłka | Piłka młodziezowa | Ćwiczenia piłkarskie | Tricki | Rzuty karne | Porady piłkarskie | Trening | Piłka nożna | Soccer coaching | Trener | | Rzuty wolne | Forum piłkarskie | Porady piłka nożna

Wszelkie Prawa Zastrzeżone, kopiowanie bez zgody autora zabronione!

Strona Głowna | Pomoc | Kontakt